Vai aiz loga ir dabīgā kriosauna?

Ice-beauty

Vai tas nebūtu lieliski, ja ziemas aukstākajās dienās mēs, izejot ārā, kļūtu jaunāki un veselīgāki un enerģiskāki?

Ir dzirdēts,  ka aukstākajās ziemas dienās,  pastaigu svaigā gaisā  salīdzina  ar kriosaunu. Taču tam ticēt gluži nevajadzētu. Auksti viennozīmīgi ir abās vietās, turklāt ziemas laikā Latvijas platuma grādos, ir sajūta, ka – 15C sals ir vēl aukstāks un sagādā mazāk komfortu  kā -150C aukstums kriosaunā. Kā tas var būt?  Vienkārši! Mitrums ir iemesls tam, ka pat 30 minūšu garā pastaigā, ziemas laikā bez cimdiem var iegūt apsaldējumu.

Kas notiek ar mūsu ķermeni ziemā mīnus grādos? Ķermenis pamazām atdziest, aukstums ,izejot cauri visām drēbju kārtām un ciešajiem zābakiem,  asinsrite palēlinās  un nemanot iespējams iegūt nopietnus apsaldējumus, kas sasildoties liek sāpīgi par sevi manīt.

Kādi procesi notiek kriosaunā? Ir ekstremāli zema temperatūra, taču ar izteiktu sausu gāzveida sastāvu. Šī apjomīgā gaisa masa viegli

Procedūras efektivitātes iemesls ir īss laiks, kas pavadīts ekstremāli aukstos apstākļos, ko uztver maksimāli liels apjoms ādas receptoru, kas ziņo ķermenim par nepieciešamību reaģēt. Līdzvērtīga reakcija ar organismu notiek pēc ilgstošas karsēšanās pirtī un tad ielekšanas aukstā ūdenī vai peldēšanās āliņģī . Taču šādām aktivitātēm ieteicams ķermeni pieradināt pamazām, lai neradītu labvēlīgus apstākļus saaukstēties.ieskauj praktiski visu ķermeni, izņemot galvu, pēdas un plaukstas. Pavadot īsu laiku (2-3 minūtes), kriosaunas kabīnē -150C, ādas virskārta nonāk līdz 0 C un aukstumu uztver ādas virskārtas receptori, kas ziņo par termoregulācijas izmaiņām galvas smadzenēm.  Atrodoties kriosaunas kabīnē jau otrajā minūtē būs jūtama kņudinoša sajūta kāju un gurnu rajonā. Izejot ārā no kriokabīnes kņudinošā sajūta palielināsies. Piedzīvotās temperatūras izmaiņas stimulēs organismu steidzami sevi sasildīt, kas nodrošina to, ka nākošo 5 -10 minūšu laikā pēc procedūras, ādas virskārta atgūst ierasto temperatūru, asinsrite būs palielinājusies un līdz ar to arī stimulēta vielmaiņa, radot iekšēju siltumu un enerģiju, labsajūtu un laimes sajūtu.

Krasas temperatūras maiņas uzlabo asinsriti un organisma vielmaiņu, nostiprina imūnsistēmu un  norūda, bet visu vajag darīt pareizi, lai iegūtu maksimālo pozitīvo  efektu, nevis defektu.

Rūpējieties par sevi, ja ir iespēja peldieties āliņģī un karsējieties pirtīs,  kā alternatīvu, protams, var  izmantot arī krioprocedūras. Taču pastaigājoties ziemā Latvijas platuma grādos, sekojiet līdzi, lai nepārsaltu un ar aukstuma palīdzību netraumētu sevi.

Ja salt, tad pareizi un veselīgi!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s