Mīts Nr. 1″Kā var būt tik daudz?”

Cik daudz  mīnus 150 grādu temperatūra? Tie, kas nekad nav bijuši kriosaunā, tas izklausās neaprakstāmi daudz, bet tie, kuri ir bijuši, gan zina, ka nekāds kosmoss tas nav.

Mēs veicām praktisku eksperimentu uz tausti, kur šķiet aukstāk – ieliekot roku aukstā ūdenī (ūdens temperatūra plusos) vai kriosaunas tvaikos (gaisa temperatūra -144)? Skaties video

Hot sauna cold cryosauna

Mūsu prāts saprot dažādas temperatūras, bet visvieglāk pieņemamas  ir siltās, tomēr arī tām ir savas viltības. Piemēram, mēs visi ļoti labi saprotam, ka verdošs ūdens (+100 grādi un vairāk) ir ļoti karsts un saprātīgs cilvēks neliks rokas tādā ūdenī, turpretī pirtī vai saunā, pat zinot, ka gaisa temperatūra  var būt no +60 līdz pat +150 grādiem, mēs ne tikai ieejam, bet vēl pasēžam tajā kādu laiku.

Sajūtas par aukstumu nav atkarīgas no termometra cipariņu rādītāja, piemēram visu dienu sēžot kabinetā, kur ir + padsmit grādi,  vai ziemas laikā, izejot – 5 grādos, liksies mežonīgi auksti, pat varētu teikt, var “nosalt līdz kaulam”, taču ziemas laikā vēl arvien dzīve neapstājas. Savukārt, kā zināms arī – 150 grādi arī ir pieņemams un izturams aukstums,  to gan zina tikai daļa cilvēku.

Kāpēc tā un kurai temperatūrai ticēt?

1) Sajūtai par siltumu vai aukstumu nav svarīgākais nav ciparos, bet gan mitrumā. Jo vairāk ūdens gaisā, jo karstāk un aukstāk šķiet. Ūdens spēj vadīt ķermeņa siltumu 30 reizes ātrāk nekā gaiss, tā veidojas apstākļi, kuros jo sausāks gaiss, jo mazāk mums traucē temperatūra. Tā karstajā saunā varam pavadīt laiku sēžot uz lāviņas, bet aukstajā saunā  (kriosaunā) varam atrasties  2 līdz 3 minūtes un tas būs daudz patīkamāk, kā karsts ūdens vai ziemas pelde.

2)Aukstumu mēs sajūtam stipri ātrāk, kā karstumu. Mūsu ādas virskārtu sedz ap 280 tūkstošiem termoreceptoru, no kuriem 250 tūkstoši uztver un ziņo par aukstumu. Tā kā uz ādas 1 cm2 atrodas 12-15 aukstuma receptoru un tikai 2 – siltuma, tad jo īpaši jūtam, kad temperatūra paliek zemāka.

3) Mūsu ķermenis ir gudrs un jo īpaši sevi sargā no siltuma atdošanas, tāpēc arī aukstuma receptori izvietoti tuvāk ādas virskārtai – 0,17 mm dziļumā, bet siltuma receptori atrodas dziļāk – 0,3 mm ādas virskārtā. Jo zemāka temperatūra, jo ātrāk ķermenis ražos nepieciešamos hormonus asinsrites paātrināšanai un normālas  termoregulācijas atjaunošanai.

Secinājums: cik silts vai cik auksts var zināt tikai tad, kad esam pārbaudījuši.

Siltu un skaistu rudeni vēlot,

Kristīne

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s